Szampony w kostce i mydła do włosów. Czym są i czy warto ich używać?

Szampon do włosów w kostce

Kosmetyki naturalne w ciągu kilku ostatnich lat zdobyły spore uznanie i popularność. Jeszcze niedawno takich produktów nie można było znaleźć w większości drogerii. Aktualnie są to jedne z tych najbardziej pożądanych w świecie beauty. Na fali zwiększającej się świadomości konsumenckiej i ekologicznej powstało wiele nowych lub nieznanych dotąd szerszej publice, kosmetyków naturalnych. Hydrolaty roślinne, naturalne oleje, szampony, żele do twarzy bez barwników, zapachów i drażniących detergentów. Jednymi z ciekawszych i dopiero zdobywających popularność produktów są szampony w kostce i mydła do włosów.

Szampon czy mydło w kostce?

Czy są to te same produkty? Otóż nie. Mimo, że oba mają stałą formę i służą do tego samego, zasadniczo różnią się składem. Mydła w kostce opierają się wyłącznie na zmydlonych tłuszczach i to one odpowiadają za właściwości oczyszczające. Przeważnie też nie wzbogaca się ich o olejki, ekstrakty czy witaminy. Są to proste produkty służące do jednego zadania – mycia. Co ważne, mają zasadowe pH.
Szampony natomiast bazują na substancjach powierzchniowo-czynnych – detergentach. Mogą to być na przykład SLS, SLES, SCS, ALS i inne. Często dodaje się do nich dodatkowe pielęgnujące i odżywiające składniki. Ich pH jest kwaśne, czyli neutralne dla skóry i włosów. Zarówno mydła, jak i detergenty oczyszczają, jednak te drugie robią to intensywniej.

Jak używać kostek do mycia włosów?

Osoby przyzwyczajone do klasycznej, płynnej formy szamponu mogą podchodzić do mydeł do włosów i szamponów w kostce z dozą niepewności. Obawy na szczęście nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Wystarczy spienić produkt w dłoniach i powstałą pianą umyć włosy lub bezpośrednio pocierać kostką w miejscu, w którym chcemy nałożyć szampon. Ilość piany i wygoda w rozprowadzaniu po włosach nie odbiega niczym od zwykłego szamponu. Osoby o wrażliwszej skórze głowy mogą skorzystać z tzw. metody kubeczkowej. Mały fragment mydła należy włożyć do pustego opakowania po kosmetyku lub kubeczka, zalać wodą, rozpuścić i spienić. Powstała piana i rozrobione z wodą mydło delikatnie usunie z włosów sebum i zanieczyszczenia. Uwaga – jako, że mydło ma pH zasadowe, konieczne może być zakwaszenie włosów płukanką na podstawie octu, soku z cytryny czy soku z malin. Po użyciu szamponu w kostce nie ma natomiast takiej potrzeby.

Dla kogo mydła w kostce?

  • dla tych, którym zależy na ograniczaniu używania i wyrzucania plastiku. Naturalne mydła do włosów pakowane są w mały kartonik lub nie są pakowane wcale – dołączona jest tylko etykieta i sznurek, na którym możemy powiesić mydło na przykład pod prysznicem. Idealnie wpisuje się to w filozofię „zero waste”.
  • dla tych, którzy cenią sobie wydajność. Kostki starczają na wiele myć. Producenci posuwają się do stwierdzeń, że jeden szampon lub mydło w kostce to odpowiednik nawet dwóch, trzech szamponów w płynie. 
  • dla tych o wymagającej skórze głowy. W naturalnych kostkach znajdziemy najczęściej delikatnie działające substancje myjące. Mogą one zdziałać cuda na skórach, które do tej pory zmagały się z podrażnieniem, przesuszeniem czy nawet suchym łupieżem. Takim osobom szczególnie mogą sprawdzić się mydła do włosów, które naturalnie mają łagodniejsze działanie.
  • dla tych ciekawych nowości. Kostka do mycia włosów wzbudza zainteresowanie i intryguje. Do niedawna mydło kojarzyło się tylko z myciem rąk czy ewentualnie odplamianiem ubrań. Jest to ciekawa formuła dopiero odnajdująca swoje miejsce na rynku. Każdy fan kosmetyków powinien ją przetestować przynajmniej raz i przekonać się na własnej skórze (i włosach) czy to coś dla niego.

Podsumowując – naturalne mydła do włosów i szampony w kostce to alternatywa ekologiczna, czerpiąca z natury, wydajna i wygodna. Na dodatek ich wielkość i kształt sprawdzi się w sam raz w podróży. Wady? Czasem trzeba czasu, by włosy „przyzwyczaiły się” do zasadowego pH mydła, a kiedy to się nie dzieje, muszą ratować nas płukanki. Jednak nawet jeśli włosy nie polubią się z mydłem, nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować szampon w kostce. Włączając takie alternatywy do naszej codzienności stawiamy mały krok w stronę generowania mniejszej ilości śmieci i mamy pewność, że nakładamy na włosy tylko naturalne składniki.