Co warto wiedzieć o hydrolatach?

Hydrolat

Hydrolat. Co to jest?

Hydrolat to inaczej woda kwiatowa, powstająca jako efekt uboczny destylacji olejków eterycznych. Składa się on w niemal całości z czystej wody, a przez tak duże rozcieńczenie działa o wiele łagodniej, zatem można stosować go na dowolną część ciała, bez obaw o podrażnienia. Reszta hydrolatu składa się z roślin, dzięki którym właśnie zawdzięczają swoje działanie, a ze względu ich na ogromną gamę, każdy jest w stanie znaleźć taką wodę, która będzie spełniać jego oczekiwania.

Jakie zalety ma woda kwiatowa? Czy warto ją stosować?

Jak najbardziej! Hydrotaly mają głównie właściwości pielęgnujące, ale ich działanie różni się w zależności od rośliny, z której powstały. Co jeszcze jest w nich tak niezwykłego? Są całkowicie wolne od substancji drażniących, takich jak na przykład alkohol, ale też nie zawierają barwników czy dodatkowych czynników zapachowych, a jeśli są w nich zawarte konserwanty, są bardzo łagode i mają za zadanie powstrzymywać rozwój bakterii. Oto ich nieco ścisła lista ich ogólnych zalet:

  • Nawilżają skórę
  • Łagodzą podrażnienia
  • Łagodzą, lub niwelują świąd
  • Mają właściwości odżywiające
  • Odświeżają skórę
  • Oczyszcają skórę
Hydrolat z czarnego bzu
Hydrolat z czarnego bzu

Do czego stosować hydrolaty?

Ze względu na ich pH, które jest podobne do tego, jakie posiada nasza skóra, nie ma potrzeby ich wcześniejszego rozcieńczania i można je stosować bezpośrednio na nią.

Do twarzy

Najpopularniejszym sposobem ich wykorzystywania jest używanie ich jako tonika do skóry twarzy. Przynosi ulgę na poparzenia słoneczne, więc warto brać go ze sobą w słoneczne dni, kiedy wychodzimy z domu na dłużej. Przyspiesza też gojenie pęknięć lub innych, drobnych ran. Taki hydrolat posiada również właściwości antybakteryjne, co jest jego dodatkowym atutem przy nakładaniu go na skórę twarzy.

Do całego ciała

Hydrolaty świetnie nadają się jako mgiełka do ciała. Łagodzą drobne urazy i podrażnienia, na przykład po goleniu, lub lekkie otarcia. Tutaj również pomogą nam, kiedy będziemy mieli poparzenia od zbyt dużej ilości czasu spędzonej na słońcu. Pomaga też w walce z trądzikiem, pozostałościami po nim, na przykład w postaci blizn, a nawet rozstępach. Jest też w stanie zmniejszyć widoczność siniaków spowodowanych uderzeniem, krwiaków czy pękniętych naczynek.

Na włosy

Wody kwiatowe nie od dziś używane są do odżywiania i nawilżania włosów i skóry głowy. Można ich używać jako zwykłej mgiełki, maseczki lub wcieranki – zależnie od preferencji. Co więcej, są też w stanie pomóc nam w walce z łupieżem. Stosując je na włosy sprawimy też, że staną się błyszczące, sprężyste i zdrowsze. Jeśli pielęgnujesz włosy używając do tego olejku, maseczki lub innego kosmetyku, używając dodatkowo hydrolatu możesz wzmonić takiej pielęgnacji.

Jakiego hydrolatu użyć?

Tutaj odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ ilość różnych wód kwiatowych jest ogromna, a niemal każda z nich różni się działaniem. Jednak z popularnych hydrolatów można wyróżnić:

Hydrolat lawendowy jest to woda kwiatowa, która zyskała miano uniwersalnej. Zalecana jest do każdego rodzaju skóry i cery. Ma właściwości nawilżające, regeneracyjne, odżywiające, ochronne, łagodzące podrażnienia. Charakteryzuje charakterystycznym zapachem, odpowiadającym kwiatom lawendy, którym zawdzięcza zarówno właściwości, jak i nazwę.

Hydrolat różany – również jest to jeden z najbardziej uniwersalnych wód, przez co cieszy się niemałą popularnością. Przynosi uczucie ukojenia, szczególnie dla suchej skóry, jednocześnie nawilżając ją i regenerując. Posiada też świetne właściwości odżywiające.

Hydrolat rumiankowy – polecany jest w szczególności osobom, które posiadają skórę zanieczyszczoną. Ma on działanie przeciwzapalne, regenerujące i nawilżające, przez co zaleca się, aby używały go osoby z trądzikiem, zaskórnikami czy drobnymi krostkami. Natomiast trzeba uważać, ponieważ jego wskaźnik pH jest zbliżony do kwaśnego, przez co może (ale nie musi) wywoływać podrażnienia na skórze.

Hydrolat aloesowy – świetnie sprawdza się w likwidowaniu stanów zapalnych skóry, dodatkowo jest intensywnie nawilża, zwiększa jej elastyczność i zapobiega jej starzeniu. Z tego względu świetnie sprawdzi się dla osób ze skórą trądzikową. Warto wspomnieć, że działa też antyoksydacyjnie.

Hydrolat rozmarynowy – wyjątkowo dobry dla osób posiadających skórę przetłuszczoną i skłonną do niedoskonaóści i zanieczyszczeń, ze względu na działanie antybakteryjnie oraz przynosi uczucie ulgi. Zaleca się również używać go do włosów, gdyż pomoże nam w walce z łupieżem.

Hydrolat z czystka – charakteryzuje się swoim działniem przeciwzapalnym. Jednocześnie likwiduje przebarwienia, wyrównuje koloryt skóry i oczyszcza ją. Polecany osobom o podrażnionej skórze.

Należy pamiętać, że jest ich o wiele, wiele więcej, a najlepiej jest szukać ich w zależności od efektu, jakiego nasza skóra potrzebuje, jeśli nie chcemy sięgać po te określane uniwersalnymi.