Szampon w kostce – ekologiczna alternatywa

Obecnie jednym z najważniejszych trendów na rynku kosmetycznym jest ekologia. Eko-kosmetyki już na półkach, a wybór jest coraz szerszy. Jednym z nich jest szampon w kostce. Jak używać tego produktu do mycia włosów? Do jakiego rodzaju włosów jest odpowiedni i czy każdy może go używać każdy? Jak przechowywać szampon w kostce? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o najbardziej ekologicznych szamponach.

Czym charakteryzuje się szampon w kostce?

Chociaż szampony w kostce nie są nowością, wciąż mają stosunkowo  małą popularność na rynku. Szampony różnią się od tradycyjnych produktów butelkowanych jedynie formą. Szampony butelkowe występują w postaci płynnej, a szampony w kostkach, jak sama nazwa wskazuje, w postaci stałej, podobnie jak znane mydła do ciała. Zaletą produktów w kostce jest to, że można je zapakować w eko-kartony, a nawet przechowywać bez opakowania. Większość płynnych szamponów jest wykonana wyłącznie z plastiku i nie jest przyjazna dla środowiska. Inną zaletą sześcianu jest to, że zajmuje mniej miejsca, więc jest to również świetny produkt dla podróżnych, dla których dodatkowa przestrzeń w bagażu jest na wagę złota. Szampon jest bardzo skuteczny i wydajny. Wystarczy 50 do 70 prań. Jeśli myjesz włosy co drugi dzień, powinno to wystarczyć na co najmniej trzy miesiące. Szampon w kostce można przechowywać w mydelniczce, ale niektóre posiadają sznureczek, dzięki czemu można je również powiesić w wygodnym miejscu w łazience.

Szampon w kostce vs. tradycyjny szampon do włosów

Główną różnicą między szamponami a kostkami jest ich pH. Mydło do włosów skuteczniej oczyszcza skórę głowy i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Polecane są osobom z poważnymi problemami z przetłuszczaniem się skóry głowy, a co za tym idzie również włosami. Mydła są alkaliczne, ponieważ składają się głównie z olejów i tłuszczów zmydlanych wodorotlenkiem sodu. Mydła do włosów zawierają również inne składniki pielęgnacyjne, takie jak glinki, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne. Ze względu na alkaliczny charakter mydeł mogą otwierać łuski włosa, czyniąc je szorstkimi i sztywnymi. Remedium na powyższe efekty szamponu mydlanego jest stosowanie go po umyciu, które zakwasza pH skóry głowy i włosów.  Aby szampon w kostce starczył na dłużej, nie powinien mieć stałego kontaktu z wodą. Dlatego ważne jest, aby je odpowiednio przechowywać. Zalecamy przechowywanie go w mydelniczce lub specjalnym słoiczku. Upewnij się, że w opakowaniu nie ma wody, a szampon dobrze wysycha po aplikacji. Do przechowywania mydła i szamponu polecamy mydelniczkę, która nie gromadzi wody.

Jak używać szamponu do włosów w kostce?

Instrukcji użycia standardowego szamponu nie trzeba nikomu podawać, choć i w tym przypadku można popełnić błędy. Szampony do kostek są nieco inne. To bardziej zwarta, trwalsza formuła, którą należy połączyć z wodą, aby stworzyć oczyszczającą pianę na włosach i skórze głowy. Jak prawidłowo korzystać szamponu? 

  • Pierwsza technika mycia włosów kostką polega na zmydleniu ich niewielką ilością wody. Nałożyć pianę na włosy i wmasować we włosy i skórę głowy.
  • Inną metodą, która sprawdza się w przypadku krótkich lub bardzo krótkich włosów, jest użycie szamponu na skórę głowy, jak gąbka do mycia. Wmasowując go w wilgotne włosy i skórę, jednocześnie ubija oczyszczającą pianę.
  • Trzecia metoda polega na użyciu szklanego pojemnika, np. słoika, w którym umieszcza się kostkę i wlewa niewielką ilość wody, a powstałą pianę nakłada się na włosy i skórę głowy. Ale po jednym użyciu wyjmij kostkę szamponu ze słoika do wyschnięcia, aby szampon się nie rozpuścił.